2026 min.

Italiaanse Cinema (colleges)

Film & Gesprek

Kennis in je Buurt organiseert een collegereeks over Italiaanse cinema. Van Neorealisme tot aan de spaghettiwestern. Twee lessen en een film!

Bestel tickets

Informatie

  • Land van oorsprong

Kennis in je Buurt organiseert een collegereeks over Italiaanse cinema. De lessen (en film) vinden plaats in Slieker, tickets gaan via Kennis in je Buurt. De kosten voor het lessenpakket (2 lessen + Italiaanse filmklassieker) zijn €47,-. Hier kun je je tickets bestellen: Italiaanse Cinema • Generatiehuis

Van Neorealisme tot spaghettiwestern: een reis door de geschiedenis
De Italiaanse film drukt al sinds de begindagen een flink stempel op de ontwikkeling van het medium film. Met grootschalige en episch opgezette vooroorlogse producties als Cabiria en net na WOII met het Italiaanse Neorealisme, dat tot op de dag van vandaag zijn invloed uitoefent op de moderne Italiaanse film. Er zijn er natuurlijk ook de meesters, zoals o.a. Fellini, Bertolucci, Visconti, Antonioni en Pasolini, maar ook de vele peplum film/zwaard- en sandalenfilms die in de loop van de jaren 50 en masse uit de befaamde Cinecitta Studio’s bij Rome rolden en in de jaren 60 de spaghettiwesterns met Sergio Leone als boegbeeld, omlijst door de prachtige muziek van Ennio Morricone. En laten we ook de giallo films in de jaren 60 en 70 niet vergeten, waar Mario Bava en Dario Argento naam mee zouden maken. Cultuurhistoricus en filmdocent Constant Hoogenbosch kijkt met u terug op het rijke en boeiende verleden van de Italiaanse film.

College 1: 21 november 2026 (11:00 – 12.30 uur) – Slieker
De begindagen van de Italiaanse cinema, het Italiaanse Neorealisme van Rosselini, De Sica, met in het verlengde daarvan Fellini en anderen en hoe het Italiaanse Neorealisme doorwerkt in de moderne Italiaanse film en andere filmstromingen als de Nouvelle Vague en de British New Wave. Cultuurhistoricus en filmdocent Constant Hoogenbosch kijkt met u terug op het rijke en boeiende verleden van de Italiaanse film.

College 2: 28 november 2026 (11:00 – 12.30 uur) – Slieker
De Cinecitta studio’s in Rome, de zwaard- en sandalenfilms, de spaghettiwesterns met Sergio Leone en Ennio Moriconne, de gialli met Mario Bava en Dario Argento. Maar ook de ommekeer in de Italiaanse cinema in de jaren 60 en 70 met regisseurs als Bertolucci, Visconti, Pasolini,  Antonioni. Uiteraard wordt ook de modern Italiaanse film niet vergeten. Cultuurhistoricus en filmdocent Constant Hoogenbosch kijkt met u terug op het rijke en boeiende verleden van de Italiaanse film.

Film ‘Il Deserto Rosso’: 28 november 2026 (13:30-15.30 uur) – Slieker
Giuliana (Monica Vitti) woont met haar man Ugo, een fabrieksmanager, en hun zoontje in de voorsteden van Ravenna. Hoewel het gezin deelt in de welvaart van de vroege jaren zestig, heeft Giuliana na een auto-ongeluk moeite zich aan haar omgeving aan te passen. Een ontmoeting met een buitenlandse ingenieur (Richard Harris) lijkt haar nieuwe energie te geven, maar hij ziet niet dat Giuliana met een ernstige zenuwinzinking worstelt. ‘Il Deserto Rosso’ was Michelangelo Antonioni (‘Blow-Up’, ‘L’Avventura’) eerste kleurenfilm. De regisseur gebruikte kleur op een bijzondere manier om de gemoedstoestand van Giuliana te verbeelden: de omgeving verandert van dof grijs en futloos geel naar intens rood en groen. De film werd bekroond met de Gouden Leeuw op het filmfestival van Venetië en geldt als een van Antonioni’s meest bijzondere films.

Over de spreker
Drs. Constant Hoogenbosch (Nijmegen, 1967) studeerde Cultuur- en Mentaliteitsgeschiedenis aan de Radboud Universiteit Nijmegen met bijvakken Kunstgeschiedenis, Filosofie, Sociologie en Culturele Antropologie. Dit alles met een focus op film en media. Na jaren werkzaam te zijn geweest in de film-, televisie- en radiowereld werd in 2000 mediabedrijf Movie Machine opgezet. Hoogenbosch werkt door heel Nederland (en internationaal) met en voor filmhuizen, culturele centra, bedrijven en onderwijsinstellingen. Hij doceert over uiteenlopende onderwerpen uit de film- en mediawereld en is werkzaam als docent Filmgeschiedenis, Filmanalyse en Mediatheorie, Journalistiek en fotografietheorie aan het Rijn IJssel College in Arnhem. Verder is hij verbonden aan de Breda University of Applied Sciences (BUAS) en aangesloten bij het Nederlands Instituut voor Filmeducatie (Eye) en Filmhub Oost. Hoogenbosch is als vaste filmredacteur wekelijks te horen op Radio Gelderland en werkt samen met diverse filmfestivals in binnen- en buitenland. Naast educatieve werkzaamheden werkt Hoogenbosch aan diverse filmprojecten, crossovers tussen film en andere kunstdisciplines en is hij regelmatig gastprogrammeur en adviseur voor filmhuizen. Hoogenbosch is ook een van de grondleggers en oprichters van het internationaal kortfilm festival Go Short in Nijmegen en realiseerde het strip- en comics festival De Klare Lijn. Hij maakt ook korte artistieke, experimentele non-fictie films en schrijft korte verhalen, gedichten en scenario’s.

 

Alle voorstellingen

Zaterdag 21 november

Zaterdag 21 november - College 1

11:00 u

Blauwe zaal

Tickets kopen

Zaterdag 28 november

Zaterdag 28 november - College 2

11:00 u

Blauwe zaal

Tickets kopen

Zaterdag 28 november - Filmvertoning

13:30 u

Blauwe zaal

Tickets kopen